درباره مهران کیت

بنام خداوند جان و خرد
تاریخ پیدایش کیت های الکترونیکی در ایران
در سال 1346 خورشیدی مغازه کوچکی در یکی از پاساژهای شمال میدان سپه آن روز تهران که امروز میدان امام خمینی نامیده میشود افتتاح گردید. این منطقه از سال ها پیش به بازار لوازم صوتی تبدیل شده بود و کلیه فروشگاه های آن به خرید و فروش رادیو ، ضبط صوت ، گرام و قطعات و لوازم آن اشتغال داشتند. در آن زمان لوازم الکترونیکی موجود در بازار به همین دستگاه ها خلاصه میشد. در بعضی از فروشگاه ها دستگاه تقویت صدا (آمپلی فایر) که در مساجد و مدارس کاربرد داشت عرضه میگردید.
ما نیز در این بازار به نام (( رادیو مهران)) کار خود را با خرید و فروش قطعات الکترونیکی و ساختن و سرویس آمپلی فایرهای صوتی آغاز نمودیم.
مغازه ما در انتهای پاساژقرار گرفته بود و به همین دلیل از موقیعت خوبی برخوردار نبود و ما ناگزیر بودیم برای افزودن به مشتریان خود علاوه برعرضه قطعات الکترونیکی ، تعمیرات رادیو ، گرام و ضبط صوت و غیره رابر فعالیت های خود بیفزاییم. ولی ساختن آمپلی فایرهای صوتی پرقدرت استریو هسته اصلی کارهای ما را تشکیل میداد. این دستگاه ها لامپی بودو کیفیت خوبی داشت و به اصطلاح (( های فیدلیتی)) بود و بیشتر در مغازه های صفحه فروشی آن زمان کاربرد پیدا کرده بود.
از فعالیت های دیگر ما ساختن آمپلی فایرهایی بود که برای تقویت صدای ارگ های الکترونیکی و گیتارهای برقی کاربرد داشت و یا نام های (( Golden)) و (( Silver )) به بازار عرضه میشد.
به دلیل افزایش رادیو و تلویزیون در بین مردم و رفع اشکالاتی که این دستگاه ها پیدا میکرد ، هرروز نیاز به تعمیرکار برای سرویس این دستگاه ها بیشتر میشد.
در جهت رفع این نیاز و تامین افراد متخصص مهندسینی در تهران کلاس هایی تشکیل دادند که در آن ها تعمیرات رادیو و تلویزیون آموزش داده میشد.بعضی از دانشگاه ها نیز رشته الکترونیک به سایر رشته های فنی خود اضافه کرده بودند. دانشجویان این دانشگاه ها و کارآموزان کلاس های آموزش تعمیرات رادیو تلویزیون برای خرید قطعات الکترونیکی جهت ساختن پروژه های خود به بازار الکترونیک که فقط در همین منطقه یعنی در خیابانی که خیابان پشت شهرداری نامیده میشد مراجعه میکردند. در فروشگاه های قطعات الکترونیکی این منطقه بیشتر قطعات آسیب پذیررادیوو تلویزیون عرضه میشد و مشتریان این مغازه ها را نیز افراد تعمیرکار تشکیل میدادند.
بدیهی است فروش قطعات فنی به افراد وارد خیلی آسان تر و مطمئن تر از فروش به افراد مبتدی بود و عموما حوصله پاسخگویی به سوالات مشتریان مبتدی و کارآموزان را نداشتند و آنها را به مغازه های داخل پاساژ میفرستادند.
از آنجا که این افراد باید پروژه آموزشی خود را میساختند به اکثر مغازه ها مراجعه میکردند تا مکانی را پیدا کنند و قطعات مورد نیاز خود را خریداری نمایند.
بسیاری از این کارآموزان نیز به مغازه ما مراجعه میکردند و از آنجا که ما اطلاعات لازم برای پاسخگویی به سوالات فنی این عزیزان را داشتیم با روی باز از آنها استقبال میکردیم و قطعات مورد نیاز آنها را در اختیارشان قرار میدادیم. چون می دانستیم این عمل موجبات پیشرفت و اشاعه فن الکترونیک را فراهم خواهد کرد.
در یک دوره کلاس های تعمیرات رادیو و تلویزیون کارآموزان علاوه بر مباحث تئوری یک رادیو لامپی هم به عنوان پروژه و کار عملی باید میساختند. این رادیو به قطعات مختلفی احتیاج داشت و تهیه بیش از صد قطعه گوناگون برای یک شخص مبتدی بسیار کار مشکلی بود ، چون بسیاری از این قطعات مثلا شاسی رادیو که باید قطعا رادیو روی آن سوار میشد ، بوبین ها و بسیاری از قطعات آن در بازار وجود نداشت.
اولین جرقه تولید کیت از اینجا زده شد و سعی کردیم لوازم این رادیو ها را برای این دوستان علاقمند آماده کنیم. شاسی آلومینیومی مخصوصی برای رادیو ساختیم ، قطعات و بعضی از لوازم آن را که نداشتیم خریدیم و قطعات خاصی را که در بازار وجود نداشت از روی رادیوهای مستعمل بر میداشتیم و پس از آزمایش و اطمینان از سالم بودن آنها به مجموعه اضافه می کردیم و ترتیبی می دادیم که هیچ قطعه ای باقی نمانده باشد ، حتی پیچ و مهره سیم های مورد نیاز و سیم لحیم همراه وسایل دیگر به چشم میخورد.
این رادیو ها در موسسه آموزشی ساخته میشد و اطلاعات و مطالب مربوط به مونتاژ و تشریح مدار آن توسط استادان در سر کلاس تدریس میگردید. بعد از این برنامه استادان کلاس های آموزشی تعمیرات رادیو و تلویزیون شاگردان خود را جهت خرید این مجموعه ها به مغازه ما (( رادیو ومهران )) می فرستادند و کم کم مغازه ما به فروش این مجموعه ها معروف شد.
شاگردانی که این رادیوها را ساخته بودن برای تسلط بیشتر و بالا بردن اطلاعات خود سعی داشتند دستگاه های دیگر نیز بسازند و با مدار آنها نیز آشنا شوند و هنگامی که به مغازه ما می آمدند و ما را مشغول ساختن آمپلی فایرهای صوتی می دیدند از ما سراغ مجموعه لوازم آمپلی فایر ها را می گرفتند و به ساختن آمپلی فایر علاقه نشان میدادند و به ما پیشنهاد میدادند که این آمپلی فایرها را نیز به صورت ساخته نشده در اختیارشان قرار دهیم تا خودشان آن را بسازند.
پیشنهاد جالب و مفیدی بود و ما آن را به فال نیک گرفتیم .
در جهت عمل کردن به پیشنهاد جدید و تامین این نیاز یکی از ساده ترین آمپلی فایرهای خود را برگزیدیم و نقشه مخصوصی هم برای آن ترسیم کردیم و تصمیم گرفتیم این آمپلی فایر را که تا آن موقع فقط به صورت ساخته شده و آماده به کار عرضه میشد ، به صورت مونتاژ نشده نیز در اختیار علاقه مندان قرار دهیم .
این آمپلی فایر لامپی بود و نقشه آن با استفاده از شکل ظاهری قطعات کشیده شده بود. تعدادی از این نقشه را تکثیر کرده بودیم و هنگامی که مشتری برای خرید این مجموعه می آمد ، یک نقشه را برمیداشتیم و قطعات مورد نیاز آن را در حضور مشتری جور میکردیم و به مشتری تحویل میدادیم. برای آموزش نحوه نصب قطعات و چگونگی قرار گرفتن آنها بر روی شاسی ، یک نمونه کامل از دستگاه را آماده کرده بودیم و هنگام فروش مجموعه این نمونه را به مشتری نشان میدادیم و اطلاعات مورد نیاز جهت مونتاژ و راه اندازی دستگاه را به صورت شفاهی توضیح میدادیم.
کم کم تقاضا برای این آمپلی فایرها زیاد می شد و ما برای اینکه وقت کافی برای توضیح دادن نحوه ساختن دستگاه داشته باشیم ، تعدادی از این مجموعه ها را از قبل و تمام لوازم آن را همراه با نقشه آماده کردیم. با این عمل فرصت ها برای آموزش نحوه ساخت و راه اندازی آمپلی فایربیشترشد و کار صورت بهتری به خود گرفت. روز به روز تقاضا ها بیشتر می شد و یا بالا رفتن تعداد مشتریان فرصت توضیح دادن کاهش می یافت. این مسله باعث میشد مشتری نتواند به خوبی طرح را بسازد و اکثرا برای رفع اشکال به ما مراجعه میکردند و ما که خود را ملزم به رفع اشکال این عزیزان میدانستیم وقت زیادی از ما می گرفت.
برای برطرف کرن این اشکال با خود گفتیم بهتر است ما هر چه میخواهیم به صورت شفاهی به مشتری بگوییم ، آن را بنویسیم و فتوکپی آن را همراه با فتوکپی نقشه در اختیارمشتری قرار دهیم. ضمنا پاره ای از توضیحات تکمیلی رانیز به صورت حضوری و با استفاده از نمونه ساخته شده به مشتری آموزش دهیم و ارتباطی کلامی ودوستانه با او پیدا کنیم.
به این ترتیب مشتری به کمک این جزوه راهنما میتوانست طرح موردنظرش را به راحتی بسازد و آزمایش کند. خوشبختانه طرح کامل شد و تبدیل شد به یک مجموعه شامل نقشه و راهنمایی های لازم همراه با کلیه لوازم مورد نیاز که یکجا تحویل مشتری می گردید.کاری که ما در ایران انجام دادیم ، در کشورهای پیشرفته آن روز تحت عنوان (( کیت های الکترونیکی )) به بازار عرضه شده بود. ما نیز کلمه کیت (( KIT )) را که به معنی خرده ریز و قطعات تشکیل دهنده یک دستگاه قبل از مونتاژ است به عاریت گرفتیم و با کلمه مهران (( رادیو مهران )) در هم آمیختیم و عنوان (( مهران کیت )) را برای محصولات خود انتخاب کردیم.
دیری نپایید که تولید کیت های الکترونیکی سایر تولیدات و خدمات ما را تحت الشعاع قرار داد و تقاضاهای دوستان از یک طرف و عشق و علاقه ما به تولیدات کیت های جدید ، موجب تغییر مسیر فعالیت ما گردید. بدون تردید و با اطمینان خاطر فعالیت های دیگر را کم کم رها کردیم و تمام وقت خود رابه تهیه کیت های الکترونیکی اختصاص دادیم.
کم کم ترانزیستورها از راه رسیدند و بازار الکترونیک ایران نیزاز این پدیده جالب بی نصیب نماند. وجود ترانزیستورها موقیعت خوبی را برای ساختن کیت های جالب و بی خطر فراهم ساخت ، چرا که ترانزیستورها با ولتاژپایین کار میکردند و می توانستیم با آن ها کیت هایی بسازیم که با ولتاژ 3 ولت یا 6 ولت کار کند و تنوع زیادی هم داشته باشند.
کیت های ترانزیستوری اولیه بسیار ساده و ارزان بود و گروه های سنی پایین نیز میتوانستند آن ها در منزل با حداقل لوازم که یک هویه و یک آچار کوچک بود بسازند وبه این ترتیب بود که الکترونیک همراه با کیت های مهران کیت در خانه های مردم جاری گردید.
اولین مجموعه ترانزیستوری که تولید شد ، یک رادیوی 2 ترانزیستور مستقیم بود. این رادیو روی یک تکه تخته سوار می شد و نقشه ساختن رادیو که با استفاده از شکل ظاهری قطعات ترسیم شده بود روی تخته چسبانده میشد ، برای نصب قطعات بر روی این تخته تعدادی میخ ریز در محل های مشخص در نقشه کوبیده می شد و مقری بود برای نصب قطعات و در پایان نقاط خط کشی شده در نقشه به وسیله سیم به هم متصل می گردید و ارتباط بین قطعات مختلف را برقرار میکرد.
کلیه قطعات این رادیو همراه با بلندگو و باتری 250 ریال بود. طرح های دیگر نیز از این نوع تخته میخی مثل آژیر – چشمک زن – رادیو گوشی و ... تولید گردید.
با ورود فیبرهای مدار چاپی و استفاده از آن در کیت های مهران کیت ، ساختن کیت آسان تر شد و شکل جدیدی پیدا کرد و از تنوع بیشتری نیز برخوردار شد.با به کارگیری فیبر مدار چاپی و طراحی مدارهای صنعتی نظیر انواع تایمر ، دیمر ، چشم الکترونیک ، آمپلی فایر ، فلاشر و ترموستات و دزد گیر و غیره مهران کیت به موسسات صنعتی و کارخانه ها نیزراه یافت و صنایع نیز از محصولات مهران کیت برای تکمیل و بروزرسانیدن تولیدات خود استفاده کردند.
از آن زمان تا امروز 50 سال می گذرد و ساختن کیت های الکترونیکی بهترین وسیله برای ورود دنیای الکترونیک شناخته شده است و این همان راهی است که مهران کیت آغازگر آن بود و در راستای عرضه کیت های الکترونیکی در کشورمان و در جهت گسترش و اشاعه علم الکترونیک از هیچ کوششی فرو گذار ننموده است. هر یک از هم وطنان ما با هر اندازه معلومات فنی ، هر شغل و حرفه و با هر سن و سال میتوانند دستگاه های الکترونیکی دلخواه را با دست خودشان بسازند و همگام با پیشرفت دانش الکترونیک بر عمق و گستره دانش فنی خود بیفزایند.« الکترونیک را با مهران کیت آغاز کنید »


همه می توانند الکترونیک را با مهران کیت آغاز کنند.کیت های مهران کیت به گونه ای تهیه شده اند که با قاطعیت و اطمینان می توان گفت همه در هر سن و سال و یا هر اندازه معلومات فنی می توانند آنها را بسازند و در انجام این کار صد در صد موفق باشند.اجازه بدهید در این زمینه بیشتر توضیح بدهیم: فرض را بر این می گیریم شخص شما تا کنون هیچ نوع کیت الکترونیکی نساخته اید و هیچ نوع اطلاعاتی هم در زمینه ی کارهای الکترونیکی ندارید.اینک شخص شما تصمیم گرفته اید یکی از کیت های مهران کیت را برای ساختن انتخاب کنید و مانند بسیاری از دوستانمان پا به دنیای پرجذبه ی الکترونیک بگذارید.ابتدا ممکن است کمی تردید داشته باشید و به اصطلاح دست و دلتان بلرزد! این حالت کاملاً طبیعی است و نه تنها در مورد ساختن کیت بلکه در آغاز هر کار جدید و پرهیجان دیگری ممکن است پیش بیاید. اما دوست عزیز اصلاً جای نگرانی وجود ندارد! ما در موقع تهیه کیت های مهران کیت اصل را بر این گذاشته ایم که شما شخصی کاملاً مبتدی و تازه کار هستید،فرض بر این است که شما هنوز هویه ی لحیم کاری به دست نگرفته اید و خازن را از مقاومت،ترانزیستور را از دیود و ولت را از آمپر تشخیص نمی دهید.به همین دلیل برای هر یک از کیت ها جزوه ی راهنمای مخصوصی تهیه کرده ایم و در آن جزوه تمامی مطالب و نکاتی را که شما برای ساختن کیت مورد نظرتان به آنها احتیاج دارید با زبانی ساده و روشن بیان نموده ایم.کافی است شما چند دقیقه وقت صرف کنید و جزوه ی راهنمای ساختن کیت را به دقت بخوانید. در اولین بخش جزوه با معرفی کیت مواجه می شوید که ضمن آن توضیحاتی در مورد مشخصات کیت و کاربردهای آن داده شده است.در بخش بعدی ابتدا با شکل و اسامی قطعاتی که در آن کیت به کار رفته است (مانند ترانزیستور،خازن،مقاومت دیود و ...) آشنا می شوید و آنها را خوب می شناسید و نام آنها را که همراه با نام لاتین قطعات همراه است یاد می گیرید.بعد روش صحیح لحیم کاری و ساخت دستگاه را به کمک تصاویر گویا و توضیحات مشروح می آموزید.سپس به تفصیل در مراحل جریان ساختن کیت به روش قدم به قدم یا مرحله به مرحله قرار می گیرید.آنگاه به نحوه ی آزمایش و به کار انداختن دستگاه ساخته شده آشنا می شوید و در پایان و با زبانی ساده و شیوا تئوری کار مدار مورد نظرتان را فرا می گیرید.آیا دیگر جایی برای نگرانی و تردید باقی می ماند؟به هیچ وجه! این راه و روش را دست کم 50 سال است دنبال کرده ایم و در پرتو این شیوه موفق تا کنون هزاران تن از هم وطنان ما که الکترونیک را از صفر شروع کرده بودند به درجات والایی از دانش و مهارت دست یافته اند و شمار زیادی از آنها در زمره ی مهندسان و متخصصان عالی قدر کشورمان به حساب می آیند. آری دوست عزیز کیت های مهران کیت به شما اطمینان به نفس می بخشد، استعدادهای نهفته ی شما را آشکار می کند، شما را به صحنه ی تجربه و عمل می کشاند و در یک کلام به شما شخصیتی تواناتر، مؤثرتر و مفیدتر می بخشد. در اکثر جزوه های مهران کیت بخشی به نام گامی«گامی فراتر» افزوده شده است در این بخش ایده های تازه و جالبی درباره ی تکمیل تر کردن کیت مورد نظر و کاربردهای گوناگون آن ارائه می شود و شخص را تشویق و ترغیب می کند که ابتکار به خرج دهد ذوق و سلیقه ی خود را به کار اندازد و بالاخره به خلاقیت و نوآوری دست بزند و تجارب تازه به دست آورد و به نتایج جدیدی برسد. افزودن این بخش خوشبختانه نتایج جالبی به دست داده است و اغلب نامه هایی در این زمینه دریافت می کنیم که طی آنها دوستان ما ابتکارات و تجارب تازه خود را در رابطه با کاربرد گوناگون کیت های مهران کیت با ما در میان می گذارند.در بسیاری از موارد برای خود ما که طراح آن کیت ها هستیم کاملاً تازگی دارد. می توانید حدس بزنید که ارائه ی این ایده ها و ابتکارات عالی آن هم اغلب از سوی کسانی که تا چند هفته یا چند ماه پیش حتی با نام قطعات الکترونیکی آشنا نبودند،تا چه حد می تواند برای ما و هر مربی دیگر جالب و تحسین انگیز باشد. به طور کلی یکی از امتیازات کیت ها آن است که از اتلاف وقت افراد جلوگیری می کنند و کیت های مهران کیت این امتیاز را در حد کمال دارا هستند.کیت های مهران کیت از ساده ترین تا پیچیده ترین آنها از یک ویژگی مشترک برخوردارند و آن اینکه در ساختن آنها یا کوچک ترین مشکلی مواجه نخواهید شد و موفقیت شما در ساختن کیت حتمی و قطعی است ... چرا چون از بین ده ها نقشه صدها طرح جالب بهترین آنها آن هم پس از آزمایش های دقیق برای کیت انتخاب می شود.قطعاتی که در کیت های مهران کیت استفاده می شود از بهترین و مرغوب ترین قطعات موجود در بازار است.در کیت های مهران کیت تمامی قطعات جانبی مورد لزوم اعم از سیم،سرباتری،جاباتری انواع فیش،لامپ،سرپیچ،دوشاخ،سرولوم،کریستال،پتانسیومتر،ولوم وکلید ولوم حتی پیچ و مهره واشر،فیوز،جافیوزی و ... در بسته بندی کیت قرار داده می شود تا شما مجبور نباشید برای تهیه ی حتی یک فیوز و یا یک پیچ و مهره ساعت ها وقت خود را در خیابان ها در فروشگاه ها صرف کنید و احتمالاً سرانجام هم موفق به یافتن قطعه مورد نیاز نشوید. کیت های مهران کیت دارای جزوه های کامل آموزشی هستند که در آن تمامی اطلاعات لازم برای ساختن و استفاده از آن کیت و حتی تعمیر و عیب یابی آن به زبانی کاملاً ساده و قابل فهم بیان شده است.بنابراین می توان گفت یک نفر مبتدی خواه یک کیت بسیار ساده مثلاً (چشمک زن یک لامپی) و یا یک کیت نسبتاً پیچیده و سنگین مثل (آمپلی فایر 200 وات یا 120 وات) را انتخاب کند،میزان موفقیت شخص مبتدی در ساختن هر دو یکسان است با این تفاوت که کیت ساده کمتر و کیت پیچیده فقط بیشتر وقت می گیرد موفقیت همان صد در صد است.
مدیر وب سایت : علیرضا قربانی فرامی تژاد